MENU GŁÓWNE

RADA RODZICÓW OBIADY ŚWIETLICOWE AKTUALNOŚCI RODO SEKRETARIAT INFORMUJE STYPENDIA REKRUTACJA PODRĘCZNIKI REKRUTACJA KLAS VIII PROCEDURY COVID-19 xvz Procedura-organizacja zajęć opiekuńczo-wychowawczych-COVID-19

ŚWIETLICOWE AKTUALNOŚCI

ZGŁOSZENIE DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Prosimy w zależności o możliwości można to zrobić na dwa sposoby ze względu na procedury COVID-19):

 • zgłoszenie wypełnić na komputerze, zapisać zmiany, wydrukować, podpisać, zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać jako załącznik na skrzynkę mailową kierownik świetlicy szkolnej na adres: edrulla@psp1.starogard.pl

 • zgłoszenie wydrukować, wypełnić, podpisać i wrzucić do skrzynki przed szkołą.

PLIKI DO POBRANIA PROSIMY DRUKOWAĆ DWUSTRONNIE: 

 


ZABAWA W DOMU - DOMOWA ŚWIETLICA

laugh KOCHAMY WAKACJE heart

 

  

KOLOROWANKI DLA DZIECI I NIETYLKO - pliki do pobrania ⇒ 

        

 

heart DZIEŃ DZIECKA  - 1 CZERWCA heart

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich - w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych. Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Dzieci w naszym kraju mają wiele szczęścia, ponieważ panuje pokój, a one mogą chodzić do bezpiecznych szkół i korzystać z licznych atrakcji. Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze. Wielu rodziców już na kilka tygodni przed świętem poszukuje idealnych prezentów dla swoich pociech.

A jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.

1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością. Dzień Dziecka w 2020 roku przypada w poniedziałek, jest to znakomita okazja do spędzenia czasu z całą rodziną oraz do obdarowania swoich pociech prezentami.

KOLOROWANKI DLA DZIECI I NIETYLKO - pliki do pobrania ⇒

 


 

heart DZIEŃ  MATKI - 26 maja heart
Dziś dla ciebie mamo
Świeci słońce złote
Dla ciebie na oknie
Usiadł barwny motyl

Dziś dla ciebie mamo
Płyną białe chmurki
A wiatr je układa
W świąteczne laurki

Dziś dla ciebie mamo
Śpiewa ptak na klonie
I dla ciebie kwiaty
Pachną też w wazonie

Dzisiaj droga mamo
Masz twarz uśmiechniętą –
Niechaj przez rok cały
Trwa to twoje święto

 •  Propozycje prac plastycznych na Dzień Matki: laugh
 • Popozycje laurek do pobrania, wydrukowania i pokolorowania:

laurka_01.pdflaurka_02.pdflaurka_03.pdflaurka_04.pdflaurka_05.pdflaurka_06.pdf

 

    

 • wierszyki do laurki: 

1. Moja Mamo ukochana
weź te kwiatki zaraz z rana,
niech ich zapach Cię zniewala
moja Mamo ukochana.

 

2. Kochana Mamo,

kocham Cię tak mocno i zimą,
i latem, a zwłaszcza wiosną.
W ten piękny dzień składam Ci życzenia
oraz w dalszym życiu powodzenia.

 

3. W kalendarzu Święto Matki
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.

 

4. Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Ślę życzenia a nie kwiatki
Oraz miłość na Dzień Matki.


 CZAS NA KOLOROWANIE - "WIOSENNE KWIATY" pliki do pobrania  (.doc)

laugh POZDRAWIAMY laugh

 KOD ZABAW: POSZUKIWACZE 

1. ”Poszukiwanie skarbów”

W domu w różnych miejscach schowaj przedmiot - coś słodkiego lub drobny prezent, a następnie domownikom podczas zabawy wydawaj komendy: Idź do przodu, stań, idź w stronę krzesła itp. Poleceniem może być także liczba kroków.

2. Czy pamiętacie naszą zabawę „Mistrz słówek”.

Wokoło otaczają Was różne przedmioty ,wyrazy,słowa. W tym tygodniu poszukajcie i napiszcie jak najwięcej wyrazów na literę „W”.

Możecie to zrobić w określonym czasie ,np. 5 minut, albo rodzinne wyścigi: kto więcej wyrazów poszuka na literę ”W” w ciągu 10 minut. Wymyślcie nagrodę: np. zwycięzca otrzyma ...

3. Zabawa ”Co to za przedmiot?”

Do worka, siatki włóżcie różne przedmioty (NIE OSTRE!), następnie poproście rodziców o zasłonięcie oczu np. chustą i odgadnięcie co za przedmiot został przez nich wyjęty. To nie koniec, teraz sytuacja odwrotna: rodzice przedmioty do siatki chowają, potem dzieci z zasłoniętymi oczyma wyciągają.

4. Detektyw - odszukaj różnicę.

Wybierz kilka domowych przedmiotów (mogą to być klocki, samochodzik, lalka, kubek, kredka itp.) Poproś któregoś z domowników o ustawienie ich obok siebie w rzędzie. Przyjrzyj się dokładne, zapamiętaj układ i jako uważny detektyw powiedz, który z przedmiotów zmienił miejsce. Udało Ci się? Brawo Ty! Teraz zmiana ról. Ty ustawiasz przedmioty, domownicy odszukują różnice w układzie. I tak kilka razy. Teraz podsumujcie domowe zawody.

5. ”Rozsypanka literowa”- odgadnijcie ukryte słowa z rozsypanki (2):

P D A O Z R A W A M I Y A S W

 

 

WIADOMOŚCI

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starogardzie Gdańskim
  ul. Zblewska 18
  83-200 Starogard Gdański

  adres www: https://psp1starogardgd.edupage.org/

 • (+48) 58 562-96-09

Galeria zdjęć