RADA RODZICÓW OBIADY RODO SEKRETARIAT INFORMUJE STYPENDIA PODRĘCZNIKI 2018/2019 REKRUTACJA

STYPENDIA

Stypendia przyznawane w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży

– mieszkańców województwa pomorskiego

REGULAMIN: Uchwala_SWP_Regulamin_DES_uj.pdf

STYDENDIUM DLA OLI MATERNICKIEJ

18 grudnia 2017 roku, w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, odbyła się uroczysta gala wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego. Uroczystość była podsumowaniem „Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży – mieszkańców województwa pomorskiego", który był realizowany przez samorząd województwa pomorskiego w latach 2016/2017. W uroczystości wręczenia stypendiów najzdolniejszym uczniom uczestniczyli radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy szkół nauczyciele, jak również rodzice i opiekunowie wyróżnionych uczniów.

Pośród uhonorowanych, znalazła się nasza uczennica Aleksandra Maternicka, która uczęszcza obecnie do klasy VIId.

W ramach programu stypendialnego w tym roku przyznano 3 rodzaje stypendiów:

Dla uczniów, którzy byli laureatami i finalistami konkursów oraz olimpiad przedmiotowych. Tu wpłynęło 468 wniosków. Zdecydowano o przyznaniu stypendiów 46 uczniom w wysokości od 150 do 300 zł przez 10 miesięcy. Stypendium jest finansowane z budżetu województwa pomorskiego.

Kolejne to stypendium pochodzące z środków europejskich. Otrzymali je uczniowie szczególnie uzdolnieni w dziedzinach: matematycznej, przyrodniczej, informatycznej i języków obcych. Chętnych do otrzymania takiego stypendium było aż 801. Stypendium w wysokości 250 zł przez 10 miesięcy otrzyma 400 uczniów.

Trzecie stypendium, także finansowane ze środków Unii Europejskiej, zostało przyznane, już po raz drugi, uczniom szkół zawodowych. Z 1416 wniosków, stypendium w wysokości 150 zł przez 10 miesięcy dostanie 408 uczniów szczególnie uzdolnionych w kategorii przedmiotów zawodowych.

Tekst: Alicja Puckowska

OLA MATERNICKA z klasy VIII D WEŹMIE UDZIAŁ W KONFERENCJI „ZDOLNI Z POMORZA"

Uczennica naszej szkoły Ola Maternicka z klasy VIII D weźmie udział w

II POMORSKIEJ UCZNIOWSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ „ZDOLNI Z POMORZA" pt. „Wszechświat. Pomiędzy mikro- a makrokosmosem w nauce oraz sztuce" - 22 września 2018 r. - Politechnika Gdańska, Gmach Główny.

Ola zaprezentuje pracę nt: "Kosmos - Matematyka w kosmosie - Liczba  π nasz ambasador w kosmosie"

Poniżej przedstawiamy program konferencji:

⇒ Program_konferencji_PG_Zdolni_z_Pomorza.pdf

Tekst wychowawca Olki: Krzysztof Strzelczyk

SPRAWOZDANIE Z II UCZNIOWSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ

Ola poprowadziła wykład perfekcyjnie. Miała trudne zadanie, jako najmłodsza prelegentka panelu (jak nie całej konferencji) oraz występując zaraz po prof Tomaszu Szarku.. dr hab. inż.

Po przedstawieniu tematu zebrała gromkie oklaski :) oraz odpowiedziała na pytania prof. Szarka na temat liczby π. Ponadto, podchwytliwe pytanie (spoza prezentacji) zadała Oli nauczycielka, która przyjechała z innym uczniem z liceum. Ola poradziła sobie z tym pytaniem również bez problemu, za co zebrała gromkie brawa. Na wykładzie Oli było ok. 90 osób. Konferencję rozpoczął wicemarszałek województwa oraz prorektor ds kształcenia Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG. Następnie wykład „Wszechświat jako dzieło sztuki” poprowadził dr Łukasz Lamża. Dr Lamża podarował na zakończenie konferencji Oli swoją książkę ze specjalną dedykacją. Konferencja zakończyła się rozdaniem nagród dla prelegentów.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Strzelczyk